Sculpture Line
Kiel 2020

Nepříznivá situace ve světě aktuálně nedovoluje volný pohyb osob a komplikuje i pohyb soch, kdy autor nemůže být přítomen při instalaci. Výsledkem je postupné rušení akcí, výstav, festivalů, nebo v lepším případě jejich odklad. Chceme touto výzvou překonat současná omezení a umožnit umělcům přihlásit svá již instalovaná díla do našeho festivalu Sculpture Line a přiblížit je tak další veřejnosti. 

01

University of Applied Sciences

Campus of Kiel University of Applied Sciences, Sokratesplatz

Labyrinthum

Jörg Plickat *1954
Corten

This monumental cubes is the result of a sequence of mathematical functions. Here five arcs were added and then the Boolean function of Intersection was generated with one big cubic solid. It is quite difficult to imagine this process, as one can hardly recognize the purist elementary solids the sculpture is generated from – however, it is not absolutely necessary to understand to get the aesthetical impression. From the inside of the two cubes a specific dynamic develops, interacting with the sharply broken outer skin. The penetrations form mighty edges, whose strength is subtly questioned by the morbid rustiness.

Art Lines

Mám zájem o spolupráci

Dejte nám vědět, pokud s námi chcete spolupracovat
Máte zájem o některé sochy, chcete zapojit do festivalu Vaší obec/město, líbí se Vám naše myšlenka a chcete se stát partnerem festivalu, napište nám.