Novoměstská radnice

Novoměstská radnice je jednou z pražských národních kulturních památek. Její historie začíná brzy po založení Nového Města pražského Karlem IV. roku 1384 a patří k nejvýznamnějším gotickým stavbám v okolí. Původní myšlenkou Karla IV. bylo, aby se Karlovo náměstí (tehdy Dobytčí trh) stalo důstojným protějškem náměstí Staroměstského.

Radnice se stala svědkem mnoha událostí v dějinách města. Roku 1419 a 1483 se zde odehrála první a druhá pražská defenestrace, v roce 1559 pak došlo k rozsáhlému požáru a přestavba budovy trvala až do roku 1561. Věž radnice je vysoká 70 metrů a na její vrchol vede více než 200 schodů. Vstupní gotická sloupová síň s klenbou patří k největším dochovaným nesakrálním prostorám vrcholné gotiky v Čechách.

V průběhu času se radnice stala sídlem soudu a vězením. Na jejím nádvoří také probíhaly popravy (poslední ještě za nacistické okupace). Posledním vězněm tu byla krátce i Milada Horáková.

V současné době slouží Novoměstská radnice jako multifunkční kulturní zařízení pořádající výstavy, koncerty, festivaly a další kulturní a společenské akce.