Sculpture Line

Město Aš se zapojilo do aktuální rozsáhlé třídílné výstavy  „SPOJENÍ – VERBINDUNG“ a je příspěvkem Kunstvereinu Hochfranken Selb e. V. spolu s Galerií Goller k Bavorsko-českým týdnům přátelství Selb-Aš 2023.

01

Poštovní náměstí

Poštovní náměstí, Aš

SRPEK MĚSÍCE

Václav Fiala *1955
žula, železo

Nyní tedy stojíme v Aši v centru města na Poštovním náměstí a prezentujeme sochu autora Václava Fialy, sochaře z České republiky. „Měsíc“ z roku 2018 je název sochy ze žuly. Měří 2 x 2,5 metru a je vysoká 1,8 metru. Její hmotnost činí 2 tuny. Tvar nebylo možné vytvořit z jednoho kusu. Byla sestavena, což znamenalo další obtíže při jejím vyhotovení, protože jednotlivé díly do sebe musí zapadat a měly by být spojeny co nejhladčeji, tak řečeno „beze švu“. Zakřivení musí být naprosto stejná. Můžete si představit úplněk, ale také novoluní. A když se člověk postaví do otvoru – stane se pak „Mužem na Měsíci“ ? (Poznámka překladatelky: Oskarový film Miloše Formana, jinak je ale německý výraz „Mann im Mond“ častým a známým tématem písniček, pohádek, povídek). Barevné dílčí kruhy z obou stran rovněž implikují „srpek měsíce“. Název však není třeba chápat tak úzce a doslovně. Pokud chcete, můžete ho zcela ignorovat a dílo nazvat například „Průhled“ nebo „Výhled“ – nebo mu vůbec žádné pojmenování nedávat. Je to prostě zdařilá, velmi krásná, harmonická forma, která prostě na nás smí zapůsobit. Drobné barevné akcenty, které autor přidává, činí sochu ještě o něco napínavější. Pohled skrze otvor tohoto současného umění umožňuje, aby se starý komín, tak všedně známý v panoramatu města, ukázal v jiném světle – neobvykle. Dosavadní zažitý způsob vidění je změněn. Skvělý účinek umění.

Hans-Joachim Goller

Kunstverein Hochfranken Selb e. V. Art Lines

Mám zájem o spolupráci

Dejte nám vědět, pokud s námi chcete spolupracovat
Máte zájem o některé sochy, chcete zapojit do festivalu Vaší obec/město, líbí se Vám naše myšlenka a chcete se stát partnerem festivalu, napište nám.