Sculpture Line
Govone


Nepříznivá situace ve světě aktuálně nedovoluje volný pohyb osob a komplikuje i pohyb soch, kdy autor nemůže být přítomen při instalaci. Výsledkem je postupné rušení akcí, výstav, festivalů, nebo v lepším případě jejich odklad. Chceme touto výzvou překonat současná omezení a umožnit umělcům přihlásit svá již instalovaná díla do našeho festivalu Sculpture Line a přiblížit je tak další veřejnosti.

01

Art&wine Foundation

Art&wine Foundation - Govone (Cuneo) Italy

Nuova meteora

Riccardo Cordero *1942
Corten steel

The dynamicity of the shape seems to lock all the energies coming from it in order not to disperse them in the void. Every structural movement is conceived as a concentration path of mind and body which discover again the mutual need to proceed dialectically towards the total synthesis of the involved elements. Looking at some works dedicated to the symbolic figure of the "meteor" it senses that the dialectic between weight and lightness develops by joining the straight lines and the curvatures which incorporate the coordinate becoming of the rotating shape, real and proper architectonic place where intuitive geometry and sudden ruptures return the hardcore complexity of the primary structure...Adapted from a text by Claudio Cerritelli

Art Lines

Mám zájem o spolupráci

Dejte nám vědět, pokud s námi chcete spolupracovat
Máte zájem o některé sochy, chcete zapojit do festivalu Vaší obec/město, líbí se Vám naše myšlenka a chcete se stát partnerem festivalu, napište nám.