Sculpture Line
Hohenberg an der Eger

Město Hohenberg an der Eger se zapojilo do aktuální rozsáhlé třídílné výstavy „SPOJENÍ – VERBINDUNG“ a je příspěvkem Kunstvereinu Hochfranken Selb e. V. spolu s Galerií Goller k Bavorsko-českým týdnům přátelství Selb-Aš 2023.

01

Burgplatz

Burgplatz, Hohenberg an der Eger

Věž pro Jana Palacha

Václav Fiala *1955
železo

Přímo vedle středověké hradní věže jsme umístili „Věž pro Jana Palacha“ z roku 2019, zhotovenou z lakované oceli. Měří 2,00 x 2,00 x 7,20 metru a váží 2,5 t.. Díky tomu je nepřehlédnutelným symbolem, který se vedle hradu se svým ochranným účinkem velmi dobře prosazuje. Cestou přes Prahu, Sydney a Regensburg se tato věž ocitla v Hohenbergu. Věnována je mladému Čechovi, který se veřejně upálil na Václavském náměstí v lednu 1969, v reakci na invazi sovětských vojsk v roce 1968, která měla ukončit české demokratické hnutí „Pražské jaro“, a která vedla ke zvrácení reforem Dubčekovy vlády. Tehdy vyslal šokujícím způsobem znamení, kterému se dostalo celosvětové pozornosti a které v současné době Putinovy války nemůže být překonáno, co se týče aktuálnosti a explozivity, vzhledem k varovnému působení, které vyvolalo. Tajemství působivosti tohoto objektu spočívá v jeho jednoduchosti. Jako hořící pochodeň, hořící Palach, jako výkřik směřující k nebi, se ocelové části vzpínají vzhůru. Utichne onen výkřik bez reakce, nebo zanechá trvalé působení? Již v době před vznikem Pražského jara byl Havel jako spisovatel, dramatik a esejista aktivním členem podzemního demokratického hnutí. Byl jedním z iniciátorů Charty 77. V roce 1968, během „jara“, stál po boku Alexandra Dubčeka. Student Jan Palach chtěl upomenout proti začínající demontáži demokratických snah. Později (1991) mu Havel ve funkci prezidenta republiky posmrtně udělil Řád Masaryka I. třídy. Václav Fiala skládá Věží poklonu Janu Palachovi svým uměleckým způsobem.

Hans-Joachim Goller

Kunstverein Hochfranken Selb e. V. Art Lines

Mám zájem o spolupráci

Dejte nám vědět, pokud s námi chcete spolupracovat
Máte zájem o některé sochy, chcete zapojit do festivalu Vaší obec/město, líbí se Vám naše myšlenka a chcete se stát partnerem festivalu, napište nám.