Obelisk a další díla

Kámen

Po golfovém hřišti byly rozesety kamenné šperky ‒ plastiky Pavla Opočenského, pro kterého kámen představuje výzvu, aby ho zprůhlednil a vylehčil, a vůbec s ním pracoval tak překvapivě, jak to jen toto tvrdé a věcné médium umožňuje.

Pavel Opočenský

*1954

Sochař a tvůrce šperků Pavel Opočenský (narozen 1954) je autorem, který ve svých dílech důsledně zpracovává kámen, kupříkladu žulu nebo syenit. Kamenné bloky dotváří či narušuje minimalistickým a seriálním způsobem, z těchto děl je asi nejznámnější pomník bratří Čapků na Náměstí míru na pražských Vinohradech. Další z děl tohoto období najdeme i v Galerii Golf Hostivař. Vedle velkých kamenných realizací je však také proslulým designérem a tvůrcem šperků, čímž naplňuje představu, že v každém muži je vedle vášnivě velké a hřmotné polohy také ona minuciózní a křehká.

S kameny pracuje od roku 1982. Na velkých formátech přes 1 metr od roku 1987 a po roce 1990 nad 2 metry a váhu 2 tuny. V posledních 2é letech jsou rozměry děl od 2,5 metru do 7,6 metru. Využívá moderní technlogie zpracování žuly a dalších tvrdých hornin (syenit, diorit, čedič). Od roku 1993 vrtá jádrovým vrtákem a řeže lanovou pilou.

Mám zájem o spolupráci

Máte zájem o některé sochy, chcete zapojit do festivalu Vaší obec/město, líbí se Vám naše myšlenka a chcete se stát partnerem festivalu, napište nám.