Sculpture Line
Rehau

Město Rehau se zapojilo do aktuální rozsáhlé třídílné výstavy „SPOJENÍ – VERBINDUNG“ a je příspěvkem Kunstvereinu Hochfranken Selb e. V. spolu s Galerií Goller k Bavorsko-českým týdnům přátelství Selb-Aš 2023.

01

Rehau, Bahnhof

Am Bahnhof, Rehau

Motory

Václav Fiala *1955
železo

Na Nádražním náměstí v Rehau se setkáváme s prací, kterou sám autor řadí mezi své „industriální skulptury“. Jmenuje se „Motory“, je z roku 2016 a dokonale se hodí k průmyslovému městu Rehau, obzvláště s těmi nepřehlédnutelnými továrními objekty v pozadí. Její rozměry jsou 2,20 x 3,10 m a výška 2,50 m, hmotnost 3 t. Není jí vlastně potřeba velkých interpretací. Elektromotory jako hnací síla různých výrob v minulých dobách jsou něco běžného. Nedávno byly objeveny jako ekologický pohon pro silniční vozidla. Motory často nebyly a ani nejsou v čistém stavu, protože se na ně usazují výrobní nečistoty zvenčí a z vnitřku se vytlačují mazací tuky. Zdejší motory jsou zušlechtěné – neřkuli „ušlechtilé“. Nejenže jsou vyčištěny. Jsou také pokryty barvou. Tím jsou vzdáleny svému původnímu určení. To však neškodí našemu povědomí a zpětnému vnímání toho, co dokázaly ve své minulosti, kde a kam všude přinesly užitek. Masivní podstavec, který je podpírá, jim na jedné straně poskytuje oporu, ale může být také interpretován jako prostředek k jejich ovládnutí a zkrocení, aby se ona energie a síla, která vychází z motorů, nevymkla kontrole a nestala se tak bezbřehou a nebezpečím pro lidi. Motory jsou přece služebníky, kteří mají usnadnit a umožnit vykonávání činností. Působení této skulptury je zcela odlišné od situace, kdy ji vidíte v muzeu, v galerii. Zde, v okolí železnice a v blízkosti továren, ji vnímáme živěji, rozhodně ne sterilně...

Hans-Joachim Goller

Kunstverein Hochfranken Selb e. V. Art Lines

Mám zájem o spolupráci

Dejte nám vědět, pokud s námi chcete spolupracovat
Máte zájem o některé sochy, chcete zapojit do festivalu Vaší obec/město, líbí se Vám naše myšlenka a chcete se stát partnerem festivalu, napište nám.