Sculpture Line
Skalná

Obec Skalná se zapojila do aktuální rozsáhlé třídílné výstavy „SPOJENÍ – VERBINDUNG“ a je příspěvkem Kunstvereinu Hochfranken Selb e. V. spolu s Galerií Goller k Bavorsko-českým týdnům přátelství Selb-Aš 2023.

01

Potoční, Hrad Vildštejn

Potoční ulice, na upatí hradu u rybníka

VÍKENDOVÝ DŮM PRO MATEMATIKA

Václav Fiala *1955
Dřevo

Skulptura z dubového dřeva, stojí na úpatí středověkého hradu. Její název je „Víkendový dům matematika“. Vznikla v roce 2013, má rozměry 3,30 x 2,70 m a výšku 3,0 m. Váží kolem 3 t. Zdá se, že se onen matematik zaměřil na geometrii, neboť jednotlivé formy, z nichž se práce skládá, vykazují jasně uspořádanou přísnost. Nicméně dispozice místností pro  účely bydlení není vůbec rozpoznatelná. Přesto si lze představit typ doplněného, rozšířeného stavebního postupu – právě směrem k množství pobytových místností. Tato forma fantazie není u nás dospělých tolik achována, ale zjevně o to více u dětí. Jsou schopny hrát si „na bydlení“ v soše – a je jim to povoleno. Člověk by se však neměl nechat iritovat jménem, které jí umělec propůjčil, a prostě se jen bez jakékoliv zaujatosti nechat ovlivnit jejím vnějším vzhledem. Pokud se tak stane, zjistíte, že tato masivní dubová konstrukce skvěle koresponduje s hradem postaveným z přírodního lomového kamení. Obě suroviny se zdají být extrémně odolné. Přírodní materiály dřevo a kámen se k sobě zkrátka hodí, aniž by si navzájem ubližovaly. Lze také uvažovat „středověčeji“. Konstrukce sochy připomíná svým tvarem katapult,  kterým – pokud by jím skutečně byla – mohl útočící nepřítel hrad ostřelovat. V úvahu by přicházel i druhý směr palby, a to zadržet blížícího se nepřítele v předstihu. Přirozeně a naštěstí je dnešní skutečnost zcela jiná. My, lidé z kultury, ve spolupráci s Týdny přátelství, sledujeme – alespoň
v obvyklých případech – čistě mírové cíle.

Hans-Joachim Goller

Kunstverein Hochfranken Selb e. V. Art Lines

Mám zájem o spolupráci

Dejte nám vědět, pokud s námi chcete spolupracovat
Máte zájem o některé sochy, chcete zapojit do festivalu Vaší obec/město, líbí se Vám naše myšlenka a chcete se stát partnerem festivalu, napište nám.