Sculpture Line
Nord Art - Büdelsdorf 2020

Nepříznivá situace ve světě aktuálně nedovoluje volný pohyb osob a komplikuje i pohyb soch, kdy autor nemůže být přítomen při instalaci. Výsledkem je postupné rušení akcí, výstav, festivalů, nebo v lepším případě jejich odklad. Chceme touto výzvou překonat současná omezení a umožnit umělcům přihlásit svá již instalovaná díla do našeho festivalu Sculpture Line a přiblížit je tak další veřejnosti.

01

NordArt - Büdelsdorf

Vorwerksallee 24782, Büdelsdorf

Degree

Ochirbold Ayurzana *1976
železo

My artwork is called Degree. It is an ancient Mongolian word for shape movement. Line dividing two halves of yin and yang symbol is regarded the Degree symbol. I tought about Degree symbol in a relation to the origins of life. So Degree is counter motion. Counter motion is basis of birth of life. You could say Universe exists with this motion. As a contemporary artist I wanted to interpreate this ancient concept in a new style. The humans in my instalation are not bowing. But they are taking an unique position of balance that is imposible for real people they are in a kind of meditative state. And they are aspiring to reach the spiritual realm. The conciept of consciousness is the main theme of my artwork. Because everything we do in our life links to our consciousness

Art Lines Nord Art

Mám zájem o spolupráci

Dejte nám vědět, pokud s námi chcete spolupracovat
Máte zájem o některé sochy, chcete zapojit do festivalu Vaší obec/město, líbí se Vám naše myšlenka a chcete se stát partnerem festivalu, napište nám.