Sculpture Line
Olomouc 2019

Olomouc - historická metropole Moravy. Další ročník sochařského festivalu SCULPTURE LINE Vám představí sochy a výtvarné objekty předních domácích i mezinárodních tvůrců „pod širým nebem“, přímo v ulicích města. 

Záměrem expozice je ozvláštnit a obohatit veřejný prostor, nabídnout nový pohled na Olomouc i na samotná umělecká díla, a to jak obyvatelům, tak i návštěvníkům města.

Zveme vás do ulic. Pojďte ven, vydejte se na cestu „sochařskou linkou“ a užijte si tuto unikátní výstavu nejen v Olomouci, ale i v dalších městech České republiky. 

01

Smetanovy sady

Smetanovy sady, Olomouc

Noha

Lukáš Rais *1975
železo

Kovová plastika Noha je typickým autorovým dílem, ve kterém se spojuje okouzlení industriální poetikou s racionálním vnímáním světa vnějšího. Tvar a rytmus plastiky svádí k zamyšlením nad podstatou konstrukce světa, ale také vábí k usednutí či prolézání. Může se to zdát matoucí, ale dle autora oba přístupy vedou (sice klikatě a nesměle, nicméně odhodlaně) ke stejnému cíli. K jakému přesně, to autor ponechává otevřené pro individuální mysl každého pozorovatele, usedatele, ulehatele, uhladitele atd.

Art Lines Grapo Presbeton SK Véska Nezvalova Archa Olomouc Olomoucký kraj Ministerstvo kultury ČR
02

Horní náměstí, Olomouc

Ostružnická 4-38, Olomouc

Euforie

Veronika Kudláčková Psotková *1981
rabicová síť

„Euforie“ je něžná symbolika nejbližšího spojení mezi ženou a dítětem (mezi mnou a mými dcerami) a naladění na „stejnou vlnu“ společného blaha. Je to zachycení krátkého, pomíjivého, ale intenzivního poznávání se s novým životem. Zobrazeno vizuálně a sochařsky specifickou vzdušnou formou prostorové kresby.

Art Lines Ministerstvo kultury ČR Grapo Presbeton Nezvalova Archa Olomouc Olomoucký kraj SK Véska
03

Galerie města Olomouce

Dolní náměstí, Olomouc

Jedna z velkých hlaviček

Kurt Gebauer *1941
beton

Velké hlavičky či jiné hlavy á la žárovka je moje dlouhodobé téma. Lidská hlava je záhadný objekt, dokáže zářit nápady, dobrotou a dokáže být zabetonovaná blbostí a agresivitou. A tak pohledem na ně můžeme meditovat, co jsme zač. Hlavy jakožto neportréty všeho druhu páchám už nejméně od poloviny 70. let. Čtyři dvoumetrové byly v roce 2011 na náměstí Jana Palacha, v roce 2013 u Národní technické knihovny a na Landscape Festivalu v Praze. V roce 2016 v Českých Budějovicích opilci některé Hlavičky rozbili. Teď je jedna tady.  Je to ale jen v našich hlavičkách.

Art Lines Ministerstvo kultury ČR Olomouc Olomoucký kraj Grapo SK Véska Nezvalova Archa Presbeton
04

Mám zájem o spolupráci

Dejte nám vědět, pokud s námi chcete spolupracovat
Máte zájem o některé sochy, chcete zapojit do festivalu Vaší obec/město, líbí se Vám naše myšlenka a chcete se stát partnerem festivalu, napište nám.