13.6. — 30.9.2018
Sculpture Line
Ostrava 2018

Ostrava - leží na severovýchodě České republiky. Další ročník sochařského festivalu SCULPTURE LINE, letos i v Moravské Ostravě a Ostravě Porubě, Vám představí sochy a výtvarné objekty předních domácích i mezinárodních tvůrců „pod širým nebem“, přímo v ulicích města. 

Záměrem expozice je ozvláštnit a obohatit veřejný prostor, nabídnout nový pohled na Ostravu i na samotná umělecká díla, a to jak obyvatelům, tak i návštěvníkům města.

Zveme vás do ulic. Pojďte ven, vydejte se na cestu „sochařskou linkou“ a užijte si tuto unikátní letní výstavu nejen v Ostravě, ale i v dalších městech České republiky. 

01

Oblouk

Porubská, Ostrava

Noha

Lukáš Rais *1975
železo

Kovová plastika Noha je typickým autorovým dílem, ve kterém se spojuje okouzlení industriální poetikou s racionálním vnímáním světa vnějšího. Tvar a rytmus plastiky svádí k zamyšlením nad podstatou konstrukce světa, ale také vábí k usednutí či prolézání. Může se to zdát matoucí, ale dle autora oba přístupy vedou (sice klikatě a nesměle, nicméně odhodlaně) ke stejnému cíli. K jakému přesně, to autor ponechává otevřené pro individuální mysl každého pozorovatele, usedatele, ulehatele, uhladitele atd.

Ministerstvo kultury ČR Ostrava - Poruba Ostrava Art Lines
02
03

Nám. Dr. E. Beneše

Nám. Dr. E. Beneše

Objetí

Iva Mrázková *1964
ocel

Socha je o ženském a mužském principu. Oba světy přicházející z jiných světových stran se k sobě vztahují, touží po sobě a jsou svázány smyčkou, která je zároveň symbolem spojující lásky. Jednota v dvojitosti, neustálý rozpor dualismu našeho bytí.

Ministerstvo kultury ČR Ostrava Moravská Ostrava a Přívoz Art Lines
04

Jiráskovo náměstí

Jiráskovo náměstí, Ostrava

Pocta pro Josepha Beyuse

Antonín Kašpar *1954
ocel

Dnes již nežijící legendární německý výtvarník a teoretik Joseph Beuys kdysi zabalil skutečné klavírní křídlo do filcu a namaloval na něj červenou barvou kříž. Antonín Kašpar vytvořil celkem 14 ocelových klavírů, z jejichž horní desky se šikmo k nebi zvedají kříže. Možná přijímají, možná vysílají signály do kosmu. A možná obojí současně. Když autor následně navštívil galeriive Frankfurtu, kde spatřil původní Beuysovo dílo, rozhodl se pojmenovat svou práci Pocta pro JB.

Ministerstvo kultury ČR Ostrava Moravská Ostrava a Přívoz Art Lines
05

Masarykovo náměstí

Masarykovo náměstí

Dvaja

Andrej Margoč *1977
epoxid, nerezový podstavec

Socha pochází z cyklu Proměny autoportrétu. Jde o profilovou linku mé tváře, kterou se nebojím deformovat, následně zarotovat a vytvořit tak nový pohled na moji podobu. Název sochy je Dvaja proto, že každý člověk na světě se snaží najít sebe samého a nejčastěji se takto nachází a dokáže
se sebou komunikovat, když vidí svoji podobu v zrcadle. Proto vytvářím zrcadlové obrazy sebe samého, abych skrze umění našel sebe a umožnil i ostatním se touto cestou vydat, zamyslet se a najít se v tomto rychle plynoucím čase.

Ministerstvo kultury ČR Ostrava Moravská Ostrava a Přívoz Art Lines Gebrüder Weiss

Mám zájem o spolupráci

Dejte nám vědět, pokud s námi chcete spolupracovat
Máte zájem o některé sochy, chcete zapojit do festivalu Vaší obec/město, líbí se Vám naše myšlenka a chcete se stát partnerem festivalu, napište nám.