1.1. — 31.12.2019
Sculpture Line
Plzeň 2019

Plzeň - západočeská metropole nabízí milovníkům umění i dobré zábavy po celý rok mnoho příležitostí k nevšedním zážitkům při návštěvách divadel, galerií či nejrůznějších akcí. Sochařský festival Sculture Line představí i letos obyvatelům města, tak i návštěvníkům, sochy a výtvarné objekty předních domácích i mezinárodních tvůrců "pod širým nebem".

Chceme ozvláštnit a obohatit veřejný prostor, nabídnout nový pohled na město i na samotná umělecká díla.

Zveme vás do ulic. Pojďte ven, vydejte se na cestu „sochařskou linkou“ a užijte si tuto unikátní letní výstavu i v dalších městech České republiky. 

01

Mlýnská strouha

Mlýnská strouha 301 00 Plzeň 3

Nohy z vody

Kurt Gebauer *1941
tvrdý polyuretan

„Že plavkyně a jiné vznášející se dámy je moje celoživotní téma, se asi ví. Nohy z vody jsou trochu něco jiného. Je to nad vodou viditelná část stojky a to je většinou nejradostnějším projevem dětí a děvčat ve vodě. No, já si to taky někdy střihnu. Z toho blbnutí mají radost i ti, co to vidí, no a jak zjistit tu radost i tam, kde se holky většinou nekoupou, nebo někdy koupou, ale právě je na to trochu zima? Socha nahradí kde co – nežijící básníky, svaté, ale i zločince. Tak proč by neměly mít pomník nohy z vody, když jsou symbolem toho nejdůležitějšího, proč jsme tady, radosti ze života?“

Ministerstvo kultury ČR Art Lines Plzeň Plzeňský kraj BEKO Plzeň ÚMO 3
02

Smetanova třída

Smetanova třída, Plzeň 3

Malé prádlo

Veronika Kudláčková Psotková *1981
rabicová síť

Malé prádlo je sochařsky - kresebným záznamem v té době aktuálního rozpoložení autorky v intenzivní roli matky, pečovatelky a hospodyňky. Instalace navazuje na “Velké prádlo” (2015) a je spolu s touto instalací na počátku spontánního sochařského deníku mateřství/rodičovství autorky.

Ministerstvo kultury ČR Art Lines Plzeň Plzeň sobě Plzeňský kraj Plzeň ÚMO 3
03

Smetanova třída

Smetanovy Sady, Plzeň 3

Tři

Jan Dostál *1992
plech

I těžké věci lítají, ale pouze směrem dolů. Tato socha byla hozena volným pádem z výšky čtyřiceti metrů, třikrát. Z počátku primárně neovlivnitelná deformace objektu se postupně přeměnila v modelování pádem. Modelování spočívalo jednak v matematických výpočtech, tak i v samotných hodech, jejichž počet nebyl předem stanoven. Ze základních geometrických tvarů byl vybrán jehlan, který se nejsnáze deformuje.

Ministerstvo kultury ČR Art Lines Plzeň Plzeňský kraj Plzeň ÚMO 3
04

Kopeckého sady

Kopeckého Sady, Plzeň 3

Nenažranec

Andrej Margoč *1977
epoxid

Socha pochází z cyklu FAT. Celý cyklus je věnován autorovu boji proti nenápadnému a tichému zabijákovi - cukru, který jemu a milionům lidí na celém světě velmi ubližuje. Velikost jazyka znázorňuje obrovskou chuť na sladké podpořenou výrazně růžovou a neodolatelnou barvou koláčů. Tímto způsobem se autor sám pokouší skoncovat se závislostí a poukazuje na společenský problém
a potřebu boje s touto smrtelnou nástrahou.

Ministerstvo kultury ČR Art Lines Plzeň Plzeň ÚMO 3 Plzeň sobě Plzeňský kraj
05
06

Kopeckého sady

Kopeckého Sady, Plzeň 3

Socha pro Richarda Serru

Václav Fiala *1955
Dřevo

Rád své sochy někomu připisuji.
Mnohdy svým oblíbeným architektům, spisovatelům, filosofům či básníkům. Jindy místům, událostem nebo pocitům a náladám. Dedikovat sochy sochařům se zdráhám. Snad se o tom americký sochař Richard Serra nedoví, že jsem sochu Hromada dedikoval jemu. Činím tak z obdivu k autorovi, který mě svým dílem upozornil na skutečnost, že socha kromě tvaru, materiálu, barvy atd. může mít ještě jeden charakteristický rys, který ji určuje – váhu. Váha sochy může být stejně emotivní jako všechno ostatní. I samotná manipulace s objektem se stává součástí sochy. Pokud váhu přijmeme jako charakteristickou vlastnost, přestává být na obtíž a naopak se ze všech komplikací, které váha sochy běžně přináší, stává součást díla i prožitku.

Art Lines Plzeň Bohemia Sekt Plzeňský kraj Plzeň ÚMO 3 Ministerstvo kultury ČR
07

DEPO2015

Presslova 14/14, Plzeň 3

Andělé moří

Michal Trpák *1982
ocel

Manty – vznosná majestátní podmořská stvoření, jejichž pohyb paradoxně připomíná let ptáků. Elegantní tanečnice pohybující se v hlubinách nezkrotných oceánů. Ladné křivky protínající jednu z opravdu posledních divočin světa. Světa, se kterým jsme tolik propojeni a přitom je nám tolik vzdálený a neznámý. A snad kvůli těmto všem protikladům, fascinován mohutností a křehkostí zároveň, jsem se rozhodl vystavit tohoto tvora ve zcela jiném prostředí, jiné perspektivě, ve zcela jiných souvislostech. Při procházce pod andělskými křídly můžete snít, popustit uzdu fantazii a přenést se na mořské dno anebo někam dál...

Art Lines Ministerstvo kultury ČR Plzeň Plzeň sobě DEPO2015 Plzeň ÚMO 3 Plzeňský kraj
08

Mám zájem o spolupráci

Dejte nám vědět, pokud s námi chcete spolupracovat
Máte zájem o některé sochy, chcete zapojit do festivalu Vaší obec/město, líbí se Vám naše myšlenka a chcete se stát partnerem festivalu, napište nám.