1.6. — 30.9.2015
Sculpture Line
Praha 2015

Praha

První ročník sochařského festivalu SCULPTURE LINE představuje sochy a výtvarné objekty předních domácích i mezinárodních tvůrců „pod širým nebem“, přímo v ulicích hlavního města Prahy. Kromě frekventovaných míst máte možnost jednotlivé sochy vnímat i v kontextu specifických, méně očekávaných a speciálně vybraných lokací. Každá ze 16 zastávek této „sochařské linky“ je unikátní 

autorskou poctou Praze jako magickému městu, neustále inspirujícímu k novým kreativním příběhům.

Záměrem expozice je ozvláštnit a obohatit veřejný prostor, nabídnout nový pohled na Prahu i na samotná umělecká díla, a to jak obyvatelům, tak i návštěvníkům metropole.

SCULPTURE LINE je dlouhodobým konceptem, který má za cíl stát se novou tradicí. Zveme vás do ulic.
Pojďte ven, vydejte se na cestu „sochařskou linkou“ a užijte si tuto unikátní letní výstavu.

01

Letiště Václava Havla

Terminál 1/2, K Letišti 6/1019, Praha 6

Vyzařování

Barber Sukhi *1971
bronz

Křehkost, energie, meditace, to vše jsou atributy sochy, která vychází z postavy Buddhy sedícího v pozici lotosového květu. Transparentní siluetu postavy je možné vnímat zdálky, při bližším pozorování lze spatřit jednotlivé malé postavičky sedících Buddhů. Tam, kde se setkávají kultury a národy celého světa, vyzařuje socha klid a inspiruje ke zpomalení, zklidnění a zamyšlení.

PSN Smart-Point Letiště Václava Havla Ministerstvo kultury ČR Praha Stephanos Facility
02

Botanická zahrada Praha

Trojská 800/196, Praha 7

Sedící figury

Jakub Flejšar *1980
kov a dřevo

Objekt vnáší do Botanické zahrady industriální prvek, který díky kombinaci s přírodním materiálem ladně harmonizuje s okolím. Sedící postavy z ocelových jeklů obsahují fragmenty stromů z Botanické zahrady sražených bouřkou, jsou tak s místem ještě autentičtěji propojeny, a to i díky intenzivnímu vjemu vůně borovicových polen.

PSN Smart-Point Praha Ministerstvo kultury ČR Botanická zahrada Praha
03

ZOO Praha

U Trojského zámku 120/3, Praha 7

Mazlíci

Michal Trpák *1982
beton

Betonová rodinka fantaskních tvorů z jiného světa, toulajících se ve stínu borovic, je inspirována světem bakterií, které jsou lidskému oku neviditelné. Po zvětšení do lidského měřítka však nutí pozorovatele zamyslet se nad vlastní velikostí.

PSN Smart-Point Praha Ministerstvo kultury ČR ZOO Praha
04
05

Futurama Business Park

Sokolovská 651/136a, Praha 9

Sharkfin

Jaroslav Chramosta *1978
orthobeton

Prvotní inspirace pro instalaci vzešla formou i rozměrem z prehistorického žraloka megalodona. Autor sám objekt vnímá jako tvarový archetyp, který můžeme nalézt napříč živočišným i rostlinným spektrem. Umístění v bazénu vyvolává napětí, nejistotu (co se děje pod hladinou?) a dodává soše dynamiku. Prvoplánově jasný tvar bere na sebe mnoho podob, včetně té noční, a provokuje představivost procházejících diváků.

PSN Smart-Point Ministerstvo kultury ČR Praha Futurama
06

Černá labuť

Na Poříčí 25, Praha 1

Sofa

Alexandra Koláčková *1964
vysokopálená šamotová hlína

Užitné keramické sofa organických tvarů vnáší do veřejného prostoru hravost a optimismus. Na rušné ulici plné shonu působí plastika jako ostrov pohody a dobré nálady; jako místo, kde můžete krátkým spočinutím „dobít baterky“.

PSN Smart-Point Ministerstvo kultury ČR Praha Praha 1 Černá labuť
07
08

Restaurace Luka Lu

Újezd 402/33, Praha 1

Šošoni

Michal Trpák *1982
beton

Monolitické barevné hlavy pracují s odkazy různých etnik, demonstrují krásu a rozmanitost jednotlivých kultur, i schopnost navzájem spolu žít a obohacovat se navzdory postupující globalizaci a souvisejícímu stírání kulturních rozmanitostí.

PSN Smart-Point Praha Ministerstvo kultury ČR LUKA LU galerie
09

Vltava (říční tok)

Masarykovo nábřeží, Praha 1

Průzkumníci

Michal Gabriel *1960
laminát

Sochy Průzkumníků vznikly jako prostorová kresba zachycená tahy hliníkových hadic, fixovaných do konečných tvarů modelovací epoxidovou pryskyřicí. Každá ze tří figur je v jiné fázi pohybu, společně pak tvoří dynamický celek. Iluzivně kráčejí po vodě, zkoumají prostor mezi funkcionalistickým Mánesem a neorenesančním Národním divadlem a jejich zrcadlení ve zčeřené hladině řeky posouvá instalaci o stupeň výše oproti klasické „statické“ prezentaci v galerii.

PSN Smart-Point Praha Praha 1 Ministerstvo kultury ČR KOMTERM
10

Novoměstská radnice

Karlovo nám. 1/23, Praha 2

Velké prádlo

Veronika Kudláčková Psotková *1981
rabicová síť

Námětem a jemnou dějovou linkou celé expozice jsou každodenní fantazie ze života „sochařky na rodičovské dovolené“. Výstava je koncipována jako průnik tří sochařských celků, které na sebe částečně navazují, současně však představují různé materiálové přístupy. Ústředním celkem je linie prádelní šňůry „Velké prádlo“ s figurální kompozicí vytvořenou z rabicového pletiva.

PSN Smart-Point Ministerstvo kultury ČR Praha Praha 2 Novoměstská radnice Praha
11
12
13

Mosaic Hotel

Odborů 278/4, Praha 2

Plavkyně Mářa

Eva Roučka
keramická hlína

Sochy Evy Roučky jsou bravurně modelované postavy většinou kyprých tvarů, pro které je důležitý výraz. Autorka jejich prostřednictvím dokumentuje lidskou pýchu, nabubřelost, živočišnost, ale i čistou radost ze života. Plavkyně Mářa je příkladem expresivního až groteskního vyjádření pocitu radosti či urputnosti z noření se do vody, převedeného do glazované hlíny.

PSN Smart-Point Praha Praha 2 Ministerstvo kultury ČR MOSAIC HOUSE
14

Mosaic Hotel

Odborů 278/4, Praha 2

Autoportrét

Alena Stanická
šamotová hlína

Umělkyně svůj autoportrét vytvořila pouze za pomoci tzv. hmatové matematiky, což je systém, díky kterému nevidomí lidé vnímají proporce okolního světa. Křivky a tvary svého obličeje tak „sledovala“ hmatem a převáděla je do šamotové hlíny. Je fascinující pozorovat, jak záměrně zvýraznila části obličeje, které u sebe vnímala jako osobité a dovedla je bez vizuální kontroly převést do výsledné sochy.

Smart-Point PSN Praha Praha 2 Ministerstvo kultury ČR MOSAIC HOUSE
15
16

The Park

V Parku 2343/24, Praha 4 Chodov

Odpočívající figura

Jakub Flejšar *1980
kov

Sedící figura stylizovaná do linek a kubizujících tvarů, tvořená strukturou ocelových jeklů, které autor ve své tvorbě využívá od roku 2002 (cyklus „Povodňoví turisté“, kde jekly dotvářely ještě fragmenty naplaveného dřeva). Socha příjemně kontrastuje s okolní zelení a navazuje na geometrickou formu architektury v pozadí.

PSN Smart-Point Praha Ministerstvo kultury ČR Stephanos Facility ERSTE Group Immorent FINEP
17

The Park

V Parku 2343/24, Praha 4 Chodov

Tripoid

Monika Horčicová *1988
polyesterová pryskyřice

Název díla odkazuje na termín používaný pro stativ na fotoaparát neboli trojnožku. Instalace, poskládaná z nazvětšovaných a stylizovaných fragmentů lidských kostí, však na diváka působí též jako otisk civilizace z jiného světa. Tvar kostí je záměrně protáhlý, aby působil ještě subtilnějším a vyšším dojmem.

PSN Smart-Point Praha Ministerstvo kultury ČR Průmstav
18

Dolní Břežany

Náměstí Na Sádkách, Dolní Břežany

Křeslo

Alexandra Koláčková *1964
vysokopálená šamotová hlína

Nový pohled na městský mobiliář. Netradičně pojatá užitná plastika je inspirací pro architekty i zastupitele. Keramické křeslo nepůsobí fádním dojmem a není sériovým výrobkem. Díky oblým tvarům je hravé a originální a oprávněně přitahuje pozornost kolemjdoucích.

PSN Smart-Point Ministerstvo kultury ČR Dolní Břežany
19

Britská čtvrť

Náměstí Junkových, Praha 13 Stodůlky

Hvězda

Čestmír Suška *1952
ocel

Zásahem autora získala stará nádoba na kapalný plyn zcela nový, estetický, rozměr. Prořezaná struktura vycházející z tvaru hvězdy vykouzlila na povrchu vyřazené ocelové cisterny jakousi ocelovou krajku a celému objektu dodala zdání křehkosti, kdy vnitřní prostor je stejně důležitý jako ten vnější a průhledy skrz hmotu vytvářejí nové perspektivy vnímání sochy samotné, ale i okolního prostoru.

PSN Smart-Point Praha Ministerstvo kultury ČR British Chamber of Commerce Ferona BBRAUN
20
21

Britská čtvrť

Náměstí Junkových, Praha 13 Stodůlky

Anuloid

Lukáš Rais *1975
svařované železo

Anuloid je rotační plocha, která vznikne otáčením kružnice kolem osy, která leží ve stejné rovině a nemá s ní společné body, jak zní matematická charakteristika. Výtvarné nebo sochařské uvažovaní vychází z fascinace tvarem a jeho převáděním do netradičních kontextů rozměrů a materiálů. Díky instalaci do nakloněné osy objekt zneklidňuje téměř levitujícím usazením v prostoru a provokuje fantazii kruhovým zarámováním průhledu na okolní svět.

PSN Smart-Point Praha Ministerstvo kultury ČR British Chamber of Commerce
22

Britská čtvrť

Náměstí Junkových, Praha 13 Stodůlky

Stéla

Lukáš Rais *1975
svařované železo

Sloup, socha, objekt rotující a rostoucí k nebi. Instalatérská kolena ve hře vzájemně se prolínajících tvarů, tvořících geometrickou a především estetickou strukturu. Fascinace výslednou hmotou, která funguje sama o sobě, stejně jako v dialogu s architekturou.

PSN Smart-Point Praha Ministerstvo kultury ČR British Chamber of Commerce
23

Britská čtvrť

Náměstí Junkových, Praha 13 Stodůlky

Rané kresby

Ladislav Plíhal
ocelová konstrukce

Objekty inspirované kresbou ze školních lavic „jedním tahem“ jsou autorem zhmotněny do 3D objektů a převedeny do monumentálních rozměrů. Kresba je vedena v prostoru pomocí ocelových komponent, původní školní tužku zde nahrazuje svářečka.

PSN Smart-Point Praha Ministerstvo kultury ČR British Chamber of Commerce
24

Britská čtvrť

Náměstí Junkových, Praha 13 Stodůlky

Na vysoké noze

Martin Pertl *1984
smrkové dřevo

Socha nebo architektura? Minimalizovaný obytný prostor na vysoké noze je skromně vybaven jen tím nejdůležitějším. Pokud jej chcete navštívit, je nezbytné zdolat čtyřmetrový provazový žebřík. Prvek přepychu je následně obsažen ve výhledu a soukromí, který tento objekt nabízí.

PSN Smart-Point Praha Ministerstvo kultury ČR Czech Business Club Asociace pro rozvoj infrastruktury (ARI

Mám zájem o spolupráci

Dejte nám vědět, pokud s námi chcete spolupracovat
Máte zájem o některé sochy, chcete zapojit do festivalu Vaší obec/město, líbí se Vám naše myšlenka a chcete se stát partnerem festivalu, napište nám.