13.6. — 30.9.2018
Sculpture Line
Trutnov 2018

Trutnov - leží v Krkonošském podhůří. Další ročník sochařského festivalu SCULPTURE LINE, letos i v Trutnově, Vám představí sochy a výtvarné objekty předních domácích i mezinárodních tvůrců „pod širým nebem“, přímo v ulicích města. Kromě frekventovaných míst budete mít možnost jednotlivé sochy vnímat i v kontextu specifických, méně očekávaných a speciálně vybraných lokací. 

Záměrem expozice je ozvláštnit a obohatit veřejný prostor, nabídnout nový pohled na Trutnov i na samotná umělecká díla, a to jak obyvatelům, tak i návštěvníkům města.

Zveme vás do ulic. Pojďte ven, vydejte se na cestu „sochařskou linkou“ a užijte si tuto unikátní letní výstavu nejen v Trutnově, ale i v dalších městech České republiky.

01

Trutnov

Krakonošovo náměstí, Trutnov

Namíření křížů jedním směrem

Antonín Kašpar *1954
ocel

Šest ocelových klavírů, z jejichž horní části vyčnívají nakloněné kříže, je vyňato z původní 10ti dílné instalace s názvem „ Pocta pro JB „. Nyní autor tyto sochy chápe jako hmotu pro vyjádření svých myšlenek jejich různým seskupováním či řazením v libovolném počtu. Pro instalaci na Krakonošově náměstí v Trutnově zvolil A. Kašpar 6 ks těchto klavírů a umístil je do řady tak, aby každý z nich stál přesně uprostřed čtverce v barevné kamenné dlažbě. Tato „ baterie“ klavírů překlenuje pomyslnými oblouky energie, vycházejícími z nakloněných křížů, plochu náměstí. Proč právě kříže?
Autor tento symbol používá ve své tvorbě poměrně často. Chápe ho nejen jako součást křesťanství, ale také jako základní bod zrození, vzniklý překřížením dvou čar, jako „ praznak „ pro výrazy: Ty – Já, Ona – On, Ona – Ono, Jing a Jang atd. Antonín Kašpar často dělá tzv. Dvojsochy nebo Vícesochy. K tomu říká: "Pokud udělám sochu pouze jednu, mohu chodit kolem ní. Když ale udělám dvě nebo více, můžu se já nebo divák dostat dovnitř sochy, stát se na chvíli její součástí a vnímat tak energie, kterými na sebe objekty působí."

Mám zájem o spolupráci

Dejte nám vědět, pokud s námi chcete spolupracovat
Máte zájem o některé sochy, chcete zapojit do festivalu Vaší obec/město, líbí se Vám naše myšlenka a chcete se stát partnerem festivalu, napište nám.