Denis Defrancesco

Denis Defrancesco

*1954

Denis Defrancesco je francouzský umělec narozen 28. června 1954. Žije a pracuje střídavě v Praze, Budapešti a Aix-en-Provence.

 

Mnohostranný umělec

Atypický samouk a obrazoborec, Denis Defrancesco používá širokou škálu metod a materiálů k dosažení realizace jeho myšlenek, fantazií i úzkostí. Monumentální opice z bronzu, velký králík z plexiskla, zvětšená panna z mramoru, plastický Obama, ocelový stroj ke krájení vzpomínek, pisoár s olejovými barvami… Udává světu rotaci jemu vlastní, přetváří realitu k vyprávění příběhů; dětské strachy, mladistvé vzpomínky, vášnivé milostné aféry, prchlivý čas, uvadající tělesná schránka, číhající smrt. Tohle je pop, elektrizující, troufalý a vždy svobodný. Jeho práce, jak fyzická, tak vědecká, míchá bronz s mramorem, barvu s plexisklem, ocel s plastem. Nic nemiluje více než spojování žánrů a opovrhovaných stylů.

Denis Defrancesco je vznešený introvert a skromný exhibicionista, který vytváří eklektickou, překvapující a drzou vlastní podstatu díla svými monumentálními skulpturami, 3-D obrazy a metamorfozovanými idoly.

Texty doprovází každou z jeho skulptur a obrazů jako klíče k danému příběhu.

 

Jeho první výstava

Na GAA Foundation v Benátkách v průběhu Biennale „Viva Arte Viva“ 2017, pozoruhodně zajištěném festivalu v souladu s organizátory.