O projektu

Sochařský festival SCULPTURE LINE Vám představuje sochy a výtvarné objekty předních domácích i mezinárodních tvůrců „pod širým nebem“.

Sochařský festival SCULPTURE LINE Vám představuje sochy a výtvarné objekty předních domácích i mezinárodních tvůrců „pod širým nebem“.

 

Sochařský festival SCULPTURE LINE je nejrozsáhlejší akcí v České republice, která podporuje symbiózu sochařství a veřejného prostoru. Sculpture Line je dlouhodobý umělecký projekt, jenž instalací soch do veřejného prostoru rozšiřuje kulturní a umělecký potenciál dané lokality. Vnáší do ní emoce, dává jí novou tvář a ukazuje nové souvislosti. Jeho základní ideou je přiblížit současné umění všem bez rozdílu a napomoci veřejnosti socializovat veřejný prostor.

Umělecká díla napřímo komunikují s kolemjdoucími. Zanechávají v nich estetickou i sociální stopu a přímo tak posouvají kvalitu života obyvatel měst i jejich návštěvníků. Festival se nesoustředí jen na centra a frekventovaná místa. Naopak instalace mimo hlavní tepny umožňují vytvořit nové optické dominanty a oživit i méně známá místa. Festival svým způsobem pomáhá také naplňovat „kulturní politiku“ jednotlivých měst, pro která je Sculpture Line vítaným prostředkem otevřeného kulturního dialogu.

První ročník proběhl v Praze v roce 2015 a iniciovali jej sami umělci, kteří cítili přirozenou potřebu svá díla vytrhnout z víceméně sterilního prostředí galerie a nabídnout je širokému publiku. Při třetím ročníku se poprvé Sculpture Line konal i v Plzni. V následujících letech 2018 a 2019 již zasáhl celou Českou republiku a vykročil také za hranice do prostoru dalších zemí Evropské unie. Sochy rozsáhlé řady autorů si tak mohli diváci užít vedle české republiky také v hlavním městě Lucemburska v Lucemburku a rozsáhlá a mimořádně vydařená byla spolupráce s festivalem Nord Art v severoněmeckém Büdelsdorfu. V roce 2020 se festival dostal do 15 zemí světa. V roce 2021 festival kromě České republiky významně prohloubil spolupráci se německým festivalem NordArt a s italským Giudecca Art District v Benátkách. 

V uplynulých ročnících festivalu zaujala v Praze například pětimetrová socha bronzového opičáka s názvem King Kong Balls francouzského umělce Denise Defrancesca či klíčová socha Jiřího Davida REVOLUCE vytvořená z 80 tisíců klíčů, která byla nainstalovaná v zámeckém parku v Mikulově. Pozornost vzbudili Průzkumníci či obří Chobotnice vznášející se na hladině Vltavy nebo instalace významného současného britského sochaře, držitele Turnerovy ceny, Tonyho Cragga na náměstí Republiky.

Cílem festivalu je pokračovat v této aktivitě a při zachování vysokých uměleckých nároků navazovat spolupráci s dalšími českými městy a také zahraničními partnery. Stěně tak je cílem představovat zahraniční umělce u nás, a naopak pomoci představit české umělce v zahraničí.

 

Organizační a kurátorský tým 

Umělci

Instalace

O projektu