Sculpture Line
Londýn

Nepříznivá situace ve světě aktuálně nedovoluje volný pohyb osob a komplikuje i pohyb soch, kdy autor nemůže být přítomen při instalaci. Výsledkem je postupné rušení akcí, výstav, festivalů, nebo v lepším případě jejich odklad. Chceme touto výzvou překonat současná omezení a umožnit umělcům přihlásit svá již instalovaná díla do našeho festivalu Sculpture Line a přiblížit je tak další veřejnosti.

01

Kidderpore Community Gardens

Kidderpore Green Park

Picassos Petals II

Isabel Langtry
bronz

The work is inspired by shapes and forms observed in nature. The sculptor Isabel H Langtry says “I make abstract sculpture whose shapes take on living qualities. People often want to touch them, hug them, I love that reaction and I love Picasso, his work has been important to me since I was a child, as well as Yoruba and Pre-Columbian art, it is not surprising that they look so good in nature and the urban environment. I work directly into clay or stone, sometimes stopping to draw which helps me to develop the language flowing naturally from the source of inspiration. Any narrative shapes you find seem to create themselves, it’s unavoidable, as the eye has evolved to seek them out, which is great fun”.

Art Lines
02

Mám zájem o spolupráci

Dejte nám vědět, pokud s námi chcete spolupracovat
Máte zájem o některé sochy, chcete zapojit do festivalu Vaší obec/město, líbí se Vám naše myšlenka a chcete se stát partnerem festivalu, napište nám.