2017
2016
  • Česká republika
  • Praha
2015
  • Česká republika
  • Praha

13.6. — 30.9.2018
Sculpture Line
Plzeň 2018

Plzeň - západočeská metropole nabízí milovníkům umění i dobré zábavy po celý rok mnoho příležitostí k nevšedním zážitkům při návštěvách divadel, galerií či nejrůznějších akcí. Sochařský festival Sculture Line představí i letos obyvatelům města, tak i návštěvníkům, sochy a výtvarné objekty předních domácích i mezinárodních tvůrců "pod širým nebem".

Chceme ozvláštnit a obohatit veřejný prostor, nabídnout nový pohled na město i na samotná umělecká díla.

Zveme vás do ulic. Pojďte ven, vydejte se na cestu „sochařskou linkou“ a užijte si tuto unikátní letní výstavu i v dalších městech České republiky. 

01

DEPO2015

Presslova 14/14, Plzeň 3

Andělé moří

Michal Trpák *1982
ocel

Manty – vznosná majestátní podmořská stvoření, jejichž pohyb paradoxně připomíná let ptáků. Elegantní tanečnice pohybující se v hlubinách nezkrotných oceánů. Ladné křivky protínající jednu z opravdu posledních divočin světa. Světa, se kterým jsme tolik propojeni a přitom je nám tolik vzdálený a neznámý. A snad kvůli těmto všem protikladům, fascinován mohutností a křehkostí zároveň, jsem se rozhodl vystavit tohoto tvora ve zcela jiném prostředí, jiné perspektivě, ve zcela jiných souvislostech. Při procházce pod andělskými křídly můžete snít, popustit uzdu fantazii a přenést se na mořské dno anebo někam dál...

Ministerstvo kultury ČR Plzeň DEPO2015 AZ catering Plzeň sobě Art Lines
02

Kopeckého sady

Kopeckého sady, Plzeň

Kůň

Michal Gabriel *1960
bronz

Bronzový kůň v plzeňském parku stojí na svém úplně prvním místě ve veřejném prostoru. Do parku cestoval rovnou ze slévárny. Jde o třetího koně ze sousoší Jezdec. Celé sousoší jsem dokončil před několika lety v laminátových odlitcích. Tvoří ho sochy tří koní a jednoho koně i s jezdcem. Abych mohl sousoší vystavovat i v exteriéru, začal jsem postupně sochy odlévat do bronzu. Během té doby jsem sochy vystavoval a vystavuji i samostatně. Doufám, že se jednou dočkám a celé sousoší uvidím vystavené kompletně, třeba v rámci Sculpture Line v některém z českých měst. Nespěchám však a raduji se i z jednotlivých koní.

Ministerstvo kultury ČR Plzeň ČEZ Art Lines Plzeňský kraj
03

Nám. Republiky

nám. Republiky

Hlava koně

Jakub Flejšar *1980
železo

Kůň je v klasické sochařině nejčastěji zobrazovaným zvířetem. Na pomnících slavných vojevůdců je stavěn na jejich úroveň. To je nejen kvůli jeho důležitosti v boji, ale také díky jeho tvaru, kráse, sošnosti, pohybu a energii - to vše skloubit do nehybné plastiky bylo pro mne výzvou, která mne v době tvorby přiblížila mým předchůdcům (Josefu Václavu Myslbekovi, Bohumilu Kafkovi a dalším).

Ministerstvo kultury ČR Plzeň OMEXOM Plzeň sobě Art Lines Gebrüder Weiss
04

Mlýnská strouha

Mlýnská strouha, Plzeň

Koupel

Michal Gabriel *1960
laminát

Od chvíle kdy jsem na Krétě uviděl starověké keramické vany, které sloužily jednak ke koupeli ale také jako pohřební sarkofágy jsem uvažoval o soše postavy ležící ve vaně. Socha ženy ležící ve vaně vznikla v roce 2014. Ihned jsem ji rozvinul do další sochy „Koupel ve tmě“.  Vana je naplněna iluzivní hladinou černé vody, ve které se koupe ženská postava. Socha koupel dostala svůj smysl na vodní hladině. Nad vodní hladinou se vznáší vana jako loďka plující vzduchem s ležící nahou ženou.

Ministerstvo kultury ČR Plzeň Art Lines Gebrüder Weiss Pilsner Urquell Vodárna Plzeň Plzeňský kraj
05

Křižíkovy sady

Křižíkovy sady

Meteorit

Petr Zubek *1967
kombinovaná technika

Mým záměrem bylo vytvořit amorfní, organický objekt, podobající se přírodnímu fragmentu, který by svým mnohotvárným, členitým povrchem korespondoval s členitým průčelím novogotické radnice, před kterou byl umístěn. Pomocí montáže různorodých plastických materiálů a jejich intuitivního formování a vrstvení jsem se snažil dosáhnout až barokní bohatosti tvarosloví objektu, který by měl kolemjdoucí iritovat a přitahovat k bližšímu pozorování, hledání, nacházení i ztrácení se v těchto tvarech a formách a otevírat možnosti nejrůznějším asociacím, podobně, jako se s tím setkáváme i v přírodě.

Ministerstvo kultury ČR Plzeň Bohemia Sekt Ameside Art Lines