Tisková zpráva 5/2017 II.

Dolní Břežany se již potřetí staly součástí unikátního sochařského festivalu Sculpture Line, který představuje sochy a výtvarné objekty předních domácích i mezinárodních tvůrců „pod širým nebem“.

V rámci letošního ročníku je v centrální části Dolních Břežan instalováno umělecké dílo s názvem Hyena, jehož autorem je Jan Dostál. Socha poskládána z drobných geometrických prvků není povrchově uzavřená, aby bylo možné vnímat i prostor uvnitř. V sobotu 17. 6. 2017 se za účasti autora i dalších hostů, uskutečnil slavnostní křest této netradiční sochy.

Díky sochařskému festivalu Sculpture line byla v roce 2015 na břežanské náměstí instalována velkoformátová plastika s názvem Křeslo autorky Alexandry Koláčkové. V roce 2016 následovalo umělecké dílo s názvem Corpus Angelicus, jehož autorem je akademický sochař Stefan Milkov.

 „Dolní Břežany se pyšní kvalitním veřejným prostorem, který se podařilo vybudovat díky řadě úspěšně zrealizovaných projektů. Od roku 2015 tyto prostory postupně a koncepčně kultivujeme uměním. Kromě účasti v sochařském festivalu  Sculpture line jsme ve spolupráci s kurátorkou obce uspořádali výtvarnou soutěž, jejímž cílem bylo nalézt vhodné umělecké dílo pro jezírko v Keltském parku. S vítězem soutěže panem Tomášem Skálou aktuálně jednáme o realizaci. Ve veřejném prostoru Dolních Břežan naleznete také dílo významného současného výtvarníka Čestmíra Sušky s názvem Hvězdy,“ říká Věslav Michalik, starosta obce Dolní Břežany.

SCULPTURE LINE 2017

 Sochařský festival od začátku června do 30. září postupně ozdobí bezmála dvě desítky veřejných prostranství po celé Praze a blízkém okolí sochami a instalacemi, které originálně doplní a oživí rušná místa, malebná zákoutí i prostory mimo hlavní tepny. Vnese nové emoce, dá jim novou tvář, naznačí nové příběhy. Volbou lokace či trasy objeví návštěvník další souvislosti místa, času a uměleckého díla. Více informací včetně mapy, anotace jednotlivých soch i přehledu autorů najdete na www.sculptureline.cz