Sculpture Line
Benátky 2020

1.1. — 31.12.2020

Od 29. srpna 2020 do 16. února 2021 představí Evropské kulturní centrum v Benátkách první část multidisciplinární výstavy OPEN SPACE, která se nachází v Giardini della Marinaressa. Výstava probíhá paralelně s Biennále, při příležitosti 125 let své existence.

OPEN SPACE vystavuje umělce, architekty i designéry. Jsou vystavovány malé i velké sochy a instalace s cílem posílit význam umění v každodenním životě a zdůraznit spojení mezi uměním, veřejnými prostory a komunitou.  Vystavená díla mají za cíl přimět veřejnost k reflexi jak konceptů, vyjádřených každým umělcem, tak jejich vztahu ve veřejném prostoru v městském kontextu. Vystavení umělci sdílejí společnou hodnotu v touze vytvořit dynamický veřejný prostor v dialogu s uměleckými projekty, které jsou pro komunitu inspirativní.

Doprovodné akce jako workshopy a filmové projekce se budou konat s cílem vytvořit dialog kolem výstavy a jejích témat.

Lvice

Lvice

Jaroslav Róna (*1957)

Giardini della Marinaressa Riva dei Sette Martiri, 30122 Venezia VE
Socha Sedící lvice vznikla jako návrh pro pětimetrovou monumentální sochu, jež by oživovala a tematicky završila kopec Parukářka (nejvyšší vrchol v Praze) ve specifické pražské čtvrti Žižkov. Téma reflektuje výrazný (poněkud sebeironický) patriotismus rebelantské, převážně dělnické čtvrti, která se vždy kriticky vymezovala k vládnoucímu establishmentu. Lvice byla navržena jako hrdá partnerka a zároveň rivalka oficiálního českého symbolu - dvojocasého lva, jenž symbolicky sídlí na protějším vrchu v prostorách Pražského hradu. Výrazný ornamentální reliéf na povrchu sochy vznikl původně z technologických důvodů, tedy jako přiznaná nosná kovová kostra pro uchycení tepaných měděných plátů sochy, ale nakonec se stal prvkem, jenž z jednoduchého sochařského námětu dělá magický objekt, připomínající egyptský nebo asyrský archeologický artefakt.
Zobrazit více
Strážce

Strážce

Stefan Milkov (*1955)

Giardini della Marinaressa Riva dei Sette Martiri, 30122 Venezia VE
Původně jsem vytvořil Strážce jako malou sochu. Jeho formální vlastnosti mě později inspirovaly k jeho opětovnému vytvoření v monumentálním měřítku.A co mohu říci o samotné soše?Osobně mám pocit, že žijeme v neklidných časech, někdy i bouřlivých a svět se ve všech aspektech mění. Bohužel je to změna k horšímu, čehož jsme svědky v posledních měsících.Tato práce je tedy výrazem mé víry v naši civilizaci a její sílu, symbolem odvahy a víry v nezkrotného ducha lidstva - strážce a ochránce v těžkých dobách.Je mi ctí, že mohu ukázat svou sochu v krásném městě Benátky, v zemi, která letos tolik trpěla. Doufám, že divákům přinese pocit víry v bezpečnější budoucnost, jako tomu bylo pro mě, když jsem ji vytvářel.
Zobrazit více