1.1. — 31.12.2020
Sculpture Line
Benátky 2020

Od 29. srpna 2020 do 16. února 2021 představí Evropské kulturní centrum v Benátkách první část multidisciplinární výstavy OPEN SPACE, která se nachází v Giardini della Marinaressa. Výstava probíhá paralelně s Biennále, při příležitosti 125 let své existence.

OPEN SPACE vystavuje umělce, architekty i designéry. Jsou vystavovány malé i velké sochy a instalace s cílem posílit význam umění v každodenním životě a zdůraznit spojení mezi uměním, veřejnými prostory a komunitou.  Vystavená díla mají za cíl přimět veřejnost k reflexi jak konceptů, vyjádřených každým umělcem, tak jejich vztahu ve veřejném prostoru v městském kontextu. Vystavení umělci sdílejí společnou hodnotu v touze vytvořit dynamický veřejný prostor v dialogu s uměleckými projekty, které jsou pro komunitu inspirativní.

Doprovodné akce jako workshopy a filmové projekce se budou konat s cílem vytvořit dialog kolem výstavy a jejích témat.

01

Giardini della Marinaressa

Riva dei Sette Martiri, 30122 Venezia VE

Lvice

Jaroslav Róna *1957
bronz

Socha Sedící lvice vznikla jako návrh pro pětimetrovou monumentální sochu, jež by oživovala a tematicky završila kopec Parukářka (nejvyšší vrchol v Praze) ve specifické pražské čtvrti Žižkov. Téma reflektuje výrazný (poněkud sebeironický) patriotismus rebelantské, převážně dělnické čtvrti, která se vždy kriticky vymezovala k vládnoucímu establishmentu. Lvice byla navržena jako hrdá partnerka a zároveň rivalka oficiálního českého symbolu - dvojocasého lva, jenž symbolicky sídlí na protějším vrchu v prostorách Pražského hradu. Výrazný ornamentální reliéf na povrchu sochy vznikl původně z technologických důvodů, tedy jako přiznaná nosná kovová kostra pro uchycení tepaných měděných plátů sochy, ale nakonec se stal prvkem, jenž z jednoduchého sochařského námětu dělá magický objekt, připomínající egyptský nebo asyrský archeologický artefakt.

Art Lines Ministerstvo kultury ČR
02

Giardini della Marinaressa

Riva dei Sette Martiri, 30122 Venezia VE

Strážce

Stefan Milkov *1955
laminát, nanobronz

Původně jsem vytvořil Strážce jako malou sochu. Jeho formální vlastnosti mě později inspirovaly k jeho opětovnému vytvoření v monumentálním měřítku.
A co mohu říci o samotné soše?
Osobně mám pocit, že žijeme v neklidných časech, někdy i bouřlivých a svět se ve všech aspektech mění. Bohužel je to změna k horšímu, čehož jsme svědky v posledních měsících.
Tato práce je tedy výrazem mé víry v naši civilizaci a její sílu, symbolem odvahy a víry v nezkrotného ducha lidstva - strážce a ochránce v těžkých dobách.
Je mi ctí, že mohu ukázat svou sochu v krásném městě Benátky, v zemi, která letos tolik trpěla. Doufám, že divákům přinese pocit víry v bezpečnější budoucnost, jako tomu bylo pro mě, když jsem ji vytvářel.

Art Lines Ministerstvo kultury ČR

Mám zájem o spolupráci

Dejte nám vědět, pokud s námi chcete spolupracovat
Máte zájem o některé sochy, chcete zapojit do festivalu Vaší obec/město, líbí se Vám naše myšlenka a chcete se stát partnerem festivalu, napište nám.