Sculpture Line
Benátky 2023

1.1. — 31.12.2023

Benátky (italsky Venezia), benátsky Venesia jsou hlavní město severoitalské oblasti Benátsko. Jeho historické jádro leží na ostrovech v mělké Benátské laguně, oddělené od Jaderského moře úzkou kosou Lido, novější části města byly vybudovány na pevnině Mestre. Kdysi námořní a obchodní velmoc a středisko sklářství, mají Benátky dodnes velký historický, kulturní, společenský i administrativní význam. Ve středověku byly centrem Benátské republiky, dnes jsou středem své oblasti, probíhá tu bohatý kulturní život. Od roku 1987 jsou Benátky a celá okolní laguna jako jedna z nejnavštěvovanějších italských destinací památkou UNESCO.

SPIRÁLA

SPIRÁLA

Alexandra Koláčková (*1964)

CREA Cantieri del Contemporaneo Giudecca 211, 30133 Benátky, Itálie
Tvar spirály mě fascinoval v přírodě vlastně od dětství, aniž bych něco věděla o symbolickém významu, který jí lidé odjakživa přikládají. Když nad tím tak přemýšlím, často mě intuitivně napadne něco nakreslit nebo vymodelovat a pak teprve si uvědomuji vnitřní souvislosti.  Většinou tehdy, když se mě někdo ptá na zdroje mé inspirace. Spirálovitě točené ulity jsou nejenom krásné, ale i tajemné a inspirativní. Jejich přirozená krása a vznešenost navozuje pocit pokory a úžasu nad nekonečností tvořivé síly přírody. Proto se taky stala symbolem neustále se opakujících dějů v přírodě, na naší planetě i ve vesmíru. Stejně tak je spirála vnímána i jako symbol duchovního růstu člověka a životního naplnění, symbolizuje tajemnou cestu do vlastního nitra. Může být i energetickým zářičem nebo ochranným talismanem. V magické praxi spirála, zejména ta pravotočivá podporuje snahu, aby se naše přání stalo realitou. A tato myšlenka se mi líbí. I já jsem do ní vložila své soukromé přání. V mém provedení nemůže být jinak, než vesele pestrobarevná a nepravidelně pravidelná.
Zobrazit více
BRICOLE

BRICOLE

Re-Use Project TEAM 3

Benátky Arsenale - Thetis Garden, Benátky, Itálie
Dnes Benátky, "Serenissima", které byly důležité pro obchod a "Hedvábnou stezku", potvrzují svou roli místa setkávání různých kultur, především prostřednictvím umění, a po 500 letech se stávají "novou Hedvábnou stezkou". Prostor Thetis je pro svou dávnou historii, polohu a rozvoj zahrady v této oblasti významný pro projekt RE-Use. Mladí umělci ideově odkazují instalací na benátskou "Bricole" a v povrchu a struktuře odhalují známky znečištění odpadem a řasami. Struktura obsahuje desky z vyhřívaného "řeckého hřiště", na nichž jsou umístěny vstupenky na lodě, výstavy a akce ve městě, kusy plastů, řasy a další odpadní materiály, které svědčí o znečištění. https://reuseproject.eu Projekt je uskutečněn za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky.
Zobrazit více