Nuova meteora

Corten steel

 

Zdá se, že dynamika tvaru zamyká všechny energie, které z něj přicházejí, aby je nerozptylovala v prázdnotě. Každý strukturální pohyb je koncipován jako koncentrační cesta mysli a těla, která znovu objevuje vzájemnou potřebu postupovat dialekticky směrem k úplné syntéze přítomných prvků. Když se podíváme na některá díla věnovaná symbolické hmotě "meteoru", jde cítit, že dialektika mezi hmotností a lehkostí se vyvíjí spojováním přímek a zakřivení, které zahrnují souřadnicovou rotaci tvaru, skutečné a správné architektonické místo, kde intuitivní geometrie a náhlé trhliny vracejí tvrdou složitost primární struktury...

Přizpůsobeno z textu Claudia Cerritelliho

Riccardo Cordero

*1942

Riccardo Cordero se narodil v roce 1942 v Albě v provincii Cuneo (Itálie). V roce 1965 absolvoval s vyznamenáním sochařství na Akademii výtvarných umění Albertina v Turíně. Svou kariéru zahájil jako učitel na Liceo Artistico v Turíně. Později až do roku 2002 vedl katedru sochařství na sochařské škole téže akademie.

Kromě přednášení a pedagogické činnosti se vždy věnoval sochařství, přičemž dával přednost kovu, oceli a bronzu. Od 70. let 20. století se jeho umělecká činnost zintenzivnila na národní i mezinárodní úrovni. Z jeho četných děl stojí za zmínku "Disarticolare uncerchio" (Rozebírání kruhu) a "Chakra", obě vystavená v Città creative/lavorativa di Cordero v Turíně. V roce 1993 byl požádán nadací Lookout v Pensylvánii v USA, aby vytvořil velké železné dílo v sochařském parku této nadace. Inspirován touto zkušeností se při návratu do vlasti s nadšením vrátil k navrhování děl v měřítku.

Rok 2005 znamenal zlom v jeho kariéře. Byl pozván do čínského Guilinu, aby zde vytvořil své první dílo z cortenu s názvem "Kometa", které bylo instalováno v šanghajském sochařském parku. V letošním roce (2021) se stal jedním z vítězů soutěže vypsané v Pekingu pro zimní olympijské hry 2022 a byl pověřen vytvořením 17 metrů vysoké sochy s názvem "New ET". Pracuje také na nové verzi "Chakry" z cortenu.

Mám zájem o spolupráci

Máte zájem o některé sochy, chcete zapojit do festivalu Vaší obec/město, líbí se Vám naše myšlenka a chcete se stát partnerem festivalu, napište nám.