Trubkoun

ocel

Socha ze série "Trubkounů" od sochaře Kurta Gebauera ve své podstatě kombinuje kráčející postavu a nesmírně silné varování. Autor ji interně nazývá "Adolf Putin" a v parku Franze von Sonnenfelse v Mikulově ji umístil přesně na osu východ–západ tak, aby tato toporná a rázná postava kráčela z východu. Z místa, ze kterého se nyní na Evropu valí zlo a násilí. 

Sochař Gebauer tak svému dílu, soše spadající do široké série nejrůznějších postav, dodává globální kontext přesahující sochu jako objekt, její estetiku a podobu.

Dílo bylo vytvořeno v rámci 29. ročníku Mikulovského výtvarného sympozia “dílna“.

Kurt Gebauer

*1941

Rodák z Hradce nad Moravicí vystudoval Školu uměleckých řemesel v Brně a Sochařsko-kamenickou školu uměleckých řemesel v Hořicích v Podkrkonoší. V letech 1963-1969 studoval u profesorů Vincence Makovského a Karla Lidického na Akademii výtvarných umění v Praze. V roce 1965 ještě během studia absolvoval stáž u profesora Otto Herberta Hajeka ve Stuttgartu a v roce 1972 absolvoval stáž u profesora Césara Baldacciniho na Académie des Beaux-Arts v Paříži.  Od 1990 působí jako vedoucí pedagog, od roku 1992 už jako profesor v Ateliéru sochařství na VŠUP v Praze. Od roku 2018 je též profesorem na Katedře výtvarné výchovy a kultury FPE Západočeské univerzity v Plzni.

Mám zájem o spolupráci

Máte zájem o některé sochy, chcete zapojit do festivalu Vaší obec/město, líbí se Vám naše myšlenka a chcete se stát partnerem festivalu, napište nám.