Prono - Gigantino del Balossa

železo popínavé rostliny

Vítěz umělecké ceny Arte Balossa 2018.

"Parco Balossa" je kus přírody, který houževnatě odolává stavebnímu útoku na severním okraji italského Milána. Nyní je z něj veřejný park.

Instalace vytváří antropomorfní orientační bod, symbol odolnosti, strážce inspirovaného tajemnými obry z Isla de Pascua a japonskými UFO-roboty. Laskavý obr a útočiště pro ptáky, prono. Konstrukce z recyklovaných stavebních trubek a spár obklopená popínavými rostlinami. Příroda, která se zmocňuje lidských artefaktů. Druh rostliny byl vybrán pro své chromatické vlastnosti, protože mění barvu v každém ročním období. Prono je archetyp, který se v díle Alessandra Pongana opakuje, jeho čtyřnohá poloha je také znázorněním prvních pohybů dětí.

Alessandro Pongan

Alessandro Pongan se narodil v roce 1963 v italské La Spezii. Vyrůstal v mnoha různých městech a zemích. V letech 1974-1981 žil v Miláně a v Brazílii, kde dokončil středoškolská vědecká studia, která začal v Miláně. Po návratu do Milána absolvoval v roce 1983 Scuola Politecnica di Design. Po několika letech práce na volné noze založil v roce 1988 v Miláně studio vizuálního designu Officina Design, které funguje dodnes. V letech 1993-1994 působil dlouhodobě v Aténách jako umělecký ředitel a scénograf televizních pořadů. Hluboce prozkoumal oblasti grafického designu, televize, scénografie, počítačové animace, videoprodukce a speciálních akcí, přičemž ústředním rysem jeho práce byla vždy síla designu. V roce 2017 se Alessandro Pongan začal plně venovat umění.

Instalace


Mám zájem o spolupráci

Máte zájem o některé sochy, chcete zapojit do festivalu Vaší obec/město, líbí se Vám naše myšlenka a chcete se stát partnerem festivalu, napište nám.