Obložení klubovny

Dřevo

Už je to nějaký ten pátek, co se architektura zhlédla v uměleckých postupech, a naopak. Zejména se to týká proměny a hry fasád. Nedávno zesnulý sochař Jiří Beránek je toho zářným příkladem, vždyť sochařský obklad hlavní budovy hostivařského golfového areálu proslavil celosvětově nejen tuto architekturu a jejího architekta, ale také sochaře, který tento obal tak svébytně vymyslel.

Jiří Beránek

1945 — 2021

Sochař Jiří Beránek, který miloval dřevo a velké rozměry, se narodil v roce 1945. Patřil ke generaci, jejíž umělecká činnost se rozvíjela navzdory společenským podmínkám československé normalizace 70. a 80. let. Společně s dalšími svobodomyslnými umělci se spojil do slavné skupiny 12/15, která vystavovala bez vnějších omezení. Po převratu se stal profesorem sochařství na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Své ctitele překvapoval Jiří Beránek rozsáhlými díly, která překračují rozměr tradiční plastiky a směřují k velkým objektům či instalacím. Jejich dominantní složkou však bylo dřevo, čímž docházelo k pozoruhodným přesahům mezi arteficiálním a přírodním živlem. Přesně v tomto duchu vytvořil sochař dřevěné opláštění hlavní budovy golfového areálu, které nejen neustále udivuje návštěvníky, ale které vstoupilo také do dějin světové architektury.

Mám zájem o spolupráci

Máte zájem o některé sochy, chcete zapojit do festivalu Vaší obec/město, líbí se Vám naše myšlenka a chcete se stát partnerem festivalu, napište nám.