Plavkyně Mářa

keramická hlína

Sochy Evy Roučky jsou bravurně modelované postavy většinou kyprých tvarů, pro které je důležitý výraz. Autorka jejich prostřednictvím dokumentuje lidskou pýchu, nabubřelost, živočišnost, ale i čistou radost ze života. Plavkyně Mářa je příkladem expresivního až groteskního vyjádření pocitu radosti či urputnosti z noření se do vody, převedeného do glazované hlíny.

Eva Roučka

Plzeňská rodačka se po maturitě hlásila na VŠUP, kam se pro tzv. „špatný kádrový profil" dostala až po sedmi letech a v roce 1975 nastoupila do ateliéru keramiky. Mezitím se vyučila aranžérkou a vystudovala nástavbový kurz v grafické škole Václava Hollara v Praze a působila jako propagační grafička. V roce 1979 emigrovala do Paříže, kde byla okamžitě přijata jako asistentka na École Nationale Supérieure des Arts Appliqués et des Matiers d‘Art. V roce 1984 se odstěhovala do severní Provence, kde žije a pracuje jako svobodná umělkyně.

 

Mám zájem o spolupráci

Máte zájem o některé sochy, chcete zapojit do festivalu Vaší obec/město, líbí se Vám naše myšlenka a chcete se stát partnerem festivalu, napište nám.