Namíření křížů jedním směrem

ocel

Šest ocelových klavírů, z jejichž horní části vyčnívají nakloněné kříže, je vyňato z původní 10ti dílné instalace s názvem „ Pocta pro JB „. Nyní autor tyto sochy chápe jako hmotu pro vyjádření svých myšlenek jejich různým seskupováním či řazením v libovolném počtu. Pro instalaci na Krakonošově náměstí v Trutnově zvolil A. Kašpar 6 ks těchto klavírů a umístil je do řady tak, aby každý z nich stál přesně uprostřed čtverce v barevné kamenné dlažbě. Tato „ baterie“ klavírů překlenuje pomyslnými oblouky energie, vycházejícími z nakloněných křížů, plochu náměstí. Proč právě kříže?
Autor tento symbol používá ve své tvorbě poměrně často. Chápe ho nejen jako součást křesťanství, ale také jako základní bod zrození, vzniklý překřížením dvou čar, jako „ praznak „ pro výrazy: Ty – Já, Ona – On, Ona – Ono, Jing a Jang atd. Antonín Kašpar často dělá tzv. Dvojsochy nebo Vícesochy. K tomu říká: "Pokud udělám sochu pouze jednu, mohu chodit kolem ní. Když ale udělám dvě nebo více, můžu se já nebo divák dostat dovnitř sochy, stát se na chvíli její součástí a vnímat tak energie, kterými na sebe objekty působí."

Antonín Kašpar

*1954

Antonín Kašpar vystudoval SUPŠ Turnov, obor umělecký kovář, dále SUPŠ Praha, obor řezbář a v roce 1982 absolvoval VŠUP. Autor je zastoupen v mnoha veřejných a soukromých sbírkách po celém světě (např. USA, Rusko, Japonsko, Německo, Finsko, Anglie, Dánsko, Nizozemí) a v České republice. Antonín Kašpar pravidelně pořádá výstavy doma i ve světě.

Mám zájem o spolupráci

Máte zájem o některé sochy, chcete zapojit do festivalu Vaší obec/město, líbí se Vám naše myšlenka a chcete se stát partnerem festivalu, napište nám.