Porajmos

ocel

Památník vymezuje zločiny jako genocidu proti Sintům a Romům, která byla provedena se stejným motivem rasového šílenství, se stejným záměrem a stejnou vůlí plánovaného a konečného zničení, jako proti Židům. Památník Weizberg (2012) je gestem generaci obětí. Návrh pochází od Waltera Kratnera a zobrazuje zlomenou nápravu kola nákladního vagonu jako symbol deportace a genocidy. Téma paměti je doplněno tabulí „Porajmos“. Termín znamená „pohltit“ v jazyce Sintů a Romů a popisuje národně socialistickou genocidu evropských Romů, kteří jsou pronásledováni jako „cikáni“. Počet obětí není znám. Nicméně podle odhadů je to šestimístné číslo.

Walter Kratner

Walter Kratner se narodil v roce 1954 v Grazu (Rakousko). Vzdělání získal na univerzitě ve Florencii (design a dějiny umění). Žil mnoho let ve Švýcarsku a San Francisku. Mezi jeho site specific instalace patří Památník „Porajmos“ Sintům a romským obětem národního socialismu. Získal programovou cenu Carl Djerassi Artists-In Residence Program 2002. Svou práci vystavoval v Exploratoriu, Galerii Refusalon, v Project Room v San Francisku, v Teheránu a Istanbulu, Vídni, Berlíně, Římě, Hamburku, Štýrském Hradci a na různých místech a v kulturních institucích v Evropě. Jeho fotografie slouží k transformaci a rekonstrukci paměti a historie. Umělec v poslední době reflektuje situaci uprchlíků v Evropě a na Středním východě.

Mám zájem o spolupráci

Máte zájem o některé sochy, chcete zapojit do festivalu Vaší obec/město, líbí se Vám naše myšlenka a chcete se stát partnerem festivalu, napište nám.